Akil

Akil je egyptské jméno, jež svému nositeli předurčuje být inteligentní

V případě tohoto „klasického déčka“ to  opravdu sedí. Když jsem se pouštěl do jeho konstrukce, měl jsem jasné zadání. Musí být krásný, rychlý, přesný a klidný. A to vše bez přehnaně těžkého středu plného sklolaminátu, přídavných zátěží  a jiných nepřirozených materiálů. Zní to jednoduše, ale cesta k výsledku  jednoduchá a přímá nebyla. Navrhl a vyzkoušel jsem kolem deseti různých variant profilu luku, než jsem byl spokojen. Výsledkem mého bádání a zkoušení je luk s maximální možnou reflexností při zachování tvaru D. Velkou reflexnost ramen umožňuje jejich výrazné zeslabení na koncích. Tím jsem zároveň dosáhl snížení váhy konců ramen a to se kladně projevilo na vysoké výstřelové rychlosti luku a neznatelném handshocku po výstřelu. Vzhledem k tomu, co všechno jsem si při vývoji Akila osahal a vyzkoušel, si dovoluji tvrdit, že v současné době se současnými špičkovými materiály to už o moc lépe udělat nejde a že se podařilo zajít až na samou hranici mezi D longbow a hybridním lukem.


Střed luku je tvořen z tvrdých domácích a exotických dřev jako Shedua, Zebrano, Jatoba, Ipe,  Wenge, Javor, Jasan, Akát a Ořech proložených tenkými barevnými laminátovými výztužemi. Dřevo je předem rozřezáno na lamely, pečlivě vybráno a znovu slepeno. Tím je dosaženo vyšší tuhosti, stability a tlumící schopnosti středu. Tuto koncepci středu kombinovaného z tvrdých dřev a relativně malého množství tenkých laminátů považuji za ideální z pohledu estetiky, chování luku a bezpečnosti.

Ramena jsou tvořena jádrem ze zeslabovaných lamel bambusu, jiných lehkých dřev a dle provedení skelným nebo carbonovým laminátem. Single cross carbon (SCX) varianta má carbon na backingu a transparentní nebo černý sklolaminát na břiše. Double cross carbon (DCX) provedení má oba lamináty ze 100% carbonu.

Pod průhledným sklolaminátem je dýha, jejímž hlavním účelem je ukazovat a oslavovat přirozenou krásu dřeva. Volba druhu dýhy a druhů dřev použitých na střed luku je na osobních preferencích každého lukostřelce.

Každý Akil je nalakován pěti vrstvami matného 2k PUR laku.  Na objednávku lze luk osadit mosaznými inserty UNC 10-24 na připevnění držáku šípů. Madlo může být na přání opatřeno koženým potahem.

Každý Akil je dodáván s tětivou tvořenou 12(14) vlákny Dynaflight 97 nebo 16(18) vlákny Spectra 652 a středovou omotávkou Angel Majesty.


Luk Akil vyrábím v těchto délkách:

68″ pro max. délku nátahu 29″           Doporučená výška tětivy je 7,00″ až 7,25″
70″ pro max. délku nátahu 31″           Doporučená výška tětivy je 7,50″ až 7,75″


Akil splňuje pravidla účasti na závodech pod asociací IFAA a WA.

Fotogalerie luků >>

Nezávazná poptávka>>