O mně

K výrobě luků jsem se postupně dostal po dvou liniích. Jedna cesta byla má celoživotní práce s kompozitními materiály a tu druhou ovlivnila má vášeň pro lukostřelbu. V dětství jsem byl nadšený do jachtingu a windsurfingu. Během studia matematicko-fyzikálního gymnázia jsem prakticky celé prázdniny trávil u moře na Rujaně v Německu. Na tento báječný způsob života jsem si vydělával vývojem a výrobou surfů. Přitom jsem získával první zkušenosti se skelnými a později i uhlíkovými lamináty, vakuovou laminací a povrchovými úpravami.

Po maturitě jsem se kompozitním materiálům věnoval už profesionálně na vysoké škole při studiu oboru materiálové inženýrství. Během mého třetího ročníku studia v roce 1989 jsme se s bratrem přesunuli od výroby surfů k výrobě snowboardů pod značkou Frople Snowboards. Celých dalších 19 let jsem se tak učil technologie povrchových úprav, lepení různorodých materiálů a jejich opracování. Takto nabyté zkušenosti jsem později využil pro svou současnou výrobu špičkových tradičních luků JanBows.

Moje druhá cesta byl můj lukostřelecký vývoj. Když pominu nepřeberné množství mých dětských pokusů, tak můj první luk jsem vyrobil v roce 1993. Byl to třídílný skládací reflexní luk vyrobený podle obrázků v časopisech. Vydržel mi rok a další luk už byl kupovaný olympijský luk. Jak přibývaly informace a zkušenosti, vystřídal jsem různé typy luků od kladkového přes krátký lovecký reflexní a longbow až zpět k jednodílnému reflexnímu luku „od Bordera“. V té době jsem myslel, že mé hledání ideálního luku je u konce.

Jenže to bych se nesměl někdy kolem roku 2008 setkat s hybridním longbow. Po pár výstřelech jsem měl jasno. „Tohle je to, co hledám!“ Chtěl jsem si takový luk koupit, ale musel by být zpracovaný opravdu kvalitně. Tenkrát jsem však nenašel na trhu žádnou možnost a tak jsem oslovil Tomáše Hanuše, který vyráběl kopie asijských krátkých luků. Zkonstruoval jsem svůj první hybridní luk, předal mu šablony a pomohl mu s technologií lepení a získáním kvalitních materiálů. Naše spolupráce trvala až do roku 2014 a za tu dobu jsem pro něj zkonstruoval ještě další 4 typy luků.

Hybridní luk jsem od té doby překreslil už více než 6x, D longbow 10x pokaždé až do výroby zkušebního luku. Jenže chodí stále nové nápady a tak pracuji a zkouším dál. Ukazuje se, že i na zdánlivě dokonalé konstrukci vývoj nikdy nekončí. Od roku 2016 tedy pokračuji v soustavném vývoji ideálních luků pro tradiční lukostřelce již samostatně a luky vyrábím pod svojí značkou JanBows.

Má cesta k výrobě luků nebyla snadná. O to víc si dnes vážím toho, že po tolika letech hledání a zkoušení jsem dostal příležitost dělat to, k čemu jsem byl předurčen už dávno. Obě mé cesty se protnuly a mým osudem je vyvíjet a vyrábět své vlastní luky JanBows.

Jan Opletal